De trappen van de Sint-Romboutstoren zijn in erbarmelijke staat. Dat blijkt althans uit een inspectieverslag van de FOD Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg. De trappen zijn volgens het verslag afgesleten, de alarminstallatie is ondermaats, de noodverlichting werkt slecht, er ontbreekt een werkvloer onder de beiaardklokken en de uitgangspoorten zijn te smal.
“Onverantwoord” stelt oppositieleider Karel Van Butsel (CD&V), “Men blijft spelen met de veiligheid van werknemers en bezoekers. Reeds op de vorige gemeenteraad bleek uit officiële documenten dat instabiliteit van de Sky-walk een gevaar vormde voor de bezoekers. Het stadsbestuur beweerde dat het allemaal niet zo erg was. Haar verdediging op de bevoegde commissie was echter helemaal niet overtuigend. Wat er ook van weze: het blijft een feit dat het stadstuur ook toen al lichtzinnig met die informatie omtrent onveiligheid omgesprongen is”, gaat Van Butsel verder.
Met stijgende verbazing heeft Van Butsel kennis genomen van de bevindingen van de overheidsdienst. “Het verslag is gedateerd op 4 augustus 2009, met ontvangststempel van de stad op 24 augustus. Dat het stadsbestuur ook deze informatie achter hield op de gemeenteraad van september, is onbegrijpelijk. Maar dat er ook op vandaag nog nauwelijks serieus actie rond genomen werd, is helemáál onverantwoord” stelt Van Butsel. “Het stadsbestuur blijft lichtzinning omspringen met knipperlichten en alarmsignalen aangaande de veiligheid van de werknemers en de bezoekers van de sky-walk”.
Burgemeester Bart Somers (Open Vld) vindt het verhaal dat Van Butsel doet ‘spijkers op laag water zoeken’. Een ingenieur heeft de kans op instorting van de trap herroepen, wel staat er in de bevindingen van de igenieur te lezen dat stabiliteitswerken moeten worden uitgevoerd om eventuele problemen in de toekomst te kunnen vermijden. Naderhand werd er een verslag opgemaakt van de middeleeuwse trappen. “Zowaar elke historische monument in Vlaanderen heeft afgsleten trappen, men zou dan alle waardevol erfgoed met afgesleten trappen moeten sluiten. We weten dat we in de traphal met afgesleten trappen zitten en we hebben dan ook de opdracht gegeven aan een aannemer om herstellingswerken uit te voeren en die is daar momenteel mee bezig”, aldus burgemeester Bart Somers.