De Katelijnse meerderheidspartijen Samen Anders en cd&v reageren scherp op de recente communicatie van N-VA over de geplande invoering van Diftar. Volgens de meerderheid zaait de oppositiepartij onnodige onrust met onjuiste informatie. “In plaats van constructief mee te werken aan draagvlak voor een systeem dat overal zijn nut bewezen heeft, kiest N-VA voor plat populisme”, klinkt het.
De meerderheid benadrukt dat inwoners al vragen hebben over de komst van Diftar, maar dat misinformatie de verwarring alleen maar vergroot. “Het is zeer begrijpelijk dat er bij onze inwoners enige onrust is over de invoering van Diftar. Het helpt echter niet als deze onrust wordt gevoed op basis van foutieve informatie”, aldus de partijen.
Volgens hen houdt N-VA in haar cijfers geen rekening met belangrijke factoren zoals werkelijke afvalgewichten, de invoering van gft en PMD of de verwachte daling van restafval. Dat de gemeente zou ‘verdienen’ aan afvalverwerking, klopt volgens de meerderheid evenmin. “We leggen vandaag bijna 1 miljoen euro toe aan afvalverwerking. In 2020 was dat nog 445.000 euro. De kost is in vijf jaar meer dan verdubbeld. Dat is onhoudbaar.”
De partijen herinneren eraan dat Sint-Katelijne-Waver jaarlijks zo’n 700.000 euro investeert in het recyclagepark, waar inwoners veel afval gratis kunnen inleveren. Diftar is volgens hen slechts één onderdeel van het totale afvalbeleid.
Ze benadrukken dat de invoering van Diftar noodzakelijk is. Gemeenten moeten tegen 2030 het restafval terugdringen tot 90 kilogram per inwoner, terwijl Sint-Katelijne-Waver vandaag op 124 kilogram zit. “Diftar is de enige bewezen manier om dit te realiseren.”
Ook het principe ‘de vervuiler betaalt’ speelt mee. “Wie goed sorteert, betaalt minder. Wie veel restafval aanbiedt, betaalt meer. Dat is eerlijker dan iedereen dezelfde prijs te laten betalen voor een vuilniszak.” Volgens de meerderheid zou de prijs van vuilniszakken naar 3 euro of meer moeten stijgen als het systeem niet verandert.
De invoering van Diftar is gepland in het voorjaar van 2027 en wordt volgens het bestuur zorgvuldig voorbereid, met aandacht voor appartementen, alternatieve inzamelsystemen, sociale correcties en een starttegoed van 15 euro per gezin. Intussen blijft de prijs van vuilniszakken bevroren.
De meerderheid wijst tot slot op wat ze noemt de inconsistentie binnen N-VA. “In andere gemeenten waar N-VA zelf Diftar invoerde – zoals Antwerpen en Aartselaar – verdedigt de partij net dezelfde argumenten die ze in Sint-Katelijne-Waver nu aanvalt. Dat toont dat het hier niet om inhoud gaat, maar om goedkoop populisme. Jammer, want dit onderwerp verdient nuance en eerlijkheid. De waarheid heeft ook haar rechten.”
Lees ook: Rrestafval tot 160 procent duurder: N-VA vraagt bijsturingen aan diftar plan
