De stad Mechelen is geselecteerd als één van de vier pilootsteden voor RE-HOME, een Europees project dat inzet op gedeelde woonvormen zoals cohousing en homesharing. Samen met La Rochelle in Frankrijk, Chalandri in Griekenland en Hrastnik in Slovenië zoekt Mechelen naar innovatieve oplossingen om bestaande woningen beter te benutten en zo betaalbare en duurzame huisvesting mogelijk te maken voor jong en oud.
De keuze voor Mechelen is geen toeval. De stad kwam recent in het nieuws omdat 41 procent van de huizenkopers jonger is dan 30 jaar. Tegelijk ligt binnen het project de focus op oudere eigenaars en de onderbezetting van woningen. RE-HOME wil die mismatch aanpakken door gedeelde woonvormen te ondersteunen, met respect voor de noden van alle bewoners.
Schepen van Wonen Arthur Orlians wijst op duidelijke trends: “Uit recent onderzoek van ING blijkt dat bijna 75% van de 65-plussers in een woning woont die te groot is voor hun noden, terwijl het aantal alleenstaanden sterk blijft toenemen. Tegen 2040 zullen alleenstaanden bijna 40% van de bevolking uitmaken. Zonder aangepast woonbeleid zorgt dat voor een groeiende mismatch tussen het woningaanbod en de woonnoden.”
Concreet gaat Mechelen samen met de partners Labland en Samenhuizen op zoek naar vier vrijwillige woningeigenaars die willen nagaan of gedeeld wonen voor hen een optie is. Zij krijgen intensieve begeleiding, van renovatieplannen tot juridische en administratieve ondersteuning. Het grootste deel van het projectbudget gaat naar die begeleiding, omdat gedeeld wonen duidelijke afspraken en een goed kader vereist.
RE-HOME kadert binnen de Europese ambitie om hergebruik en slim ruimtegebruik in de bouwsector te stimuleren. Door onderbenutte woningen opnieuw te activeren, wil het project bijdragen aan minder ruimtebeslag, lagere CO₂-uitstoot en sterkere buurten. Via kennisuitwisseling met de andere pilootsteden worden de oplossingen verder verfijnd en gedeeld.
“We zetten bewust in op cohousing en alternatieve woonvormen omdat ze bijdragen aan sociale cohesie, betaalbaarheid en woonkwaliteit,” besluit Orlians. “Met RE-HOME werken we toe naar woningen die volledig voorbereid zijn voor gedeeld wonen, zodat effectieve realisatie mogelijk wordt. Zo positioneren we Mechelen als voorbeeldstad voor andere steden in Vlaanderen en Europa.”
