Het park rond kasteel Zellaer in Bonheiden krijgt opnieuw extra ademruimte. Het oude, verouderde basketbalveld dat jarenlang ongebruikt bleef, is volledig verwijderd en vervangen door een natuurlijke graszone. Stichting Kempens Landschap en de gemeente Bonheiden zetten daarmee een volgende stap in de duurzame opwaardering van het domein.
De betonplaat werd weggehaald, opgevuld met aarde en ingezaaid met gras. Zo ontstaat een natuurlijke overgangszone waar bezoekers binnenkort tussen het groen kunnen wandelen en ontspannen. De vernieuwing sluit aan bij eerdere investeringen, zoals het nieuwe vlonderpad en de wandelbrug die het park toegankelijker maken.
De ingreep past binnen het natuur- en erfgoedbeheerplan voor Zellaer en draagt tegelijk bij aan de bredere strijd tegen verharding. Vlaanderen behoort tot de meest verharde regio’s van Europa, wat bijdraagt aan droogte en wateroverlast. Door ongebruikte verharding te verwijderen, krijgt de bodem opnieuw ademruimte.
Gedeputeerde en voorzitter van Stichting Kempens Landschap Jan De Haes benadrukt het belang van de aanpak: “Een kasteelpark is meer dan een historisch decor: het is een levende omgeving die helpt bij uitdagingen zoals droogte en wateroverlast. Minder beton en meer groen komt zowel de natuur als de bezoekers ten goede.”
Ook burgemeester Lode Van Looy ziet de waarde van de investering: “Als gemeente investeren we jaarlijks 50.000 euro in het beheer van Zellaer. Dit domein is niet alleen toeristisch belangrijk, maar ook een plek waar inwoners tot rust kunnen komen. Met Stichting Kempens Landschap hebben we een sterke partner met de nodige expertise.”
Foto: Copyright: Stichting Kempens Landschap.
