Het Museum Hof van Busleyden in Mechelen krijgt een nieuwe toekomst. De Vlaamse overheid neemt het historische stadspaleis over van de stad en integreert het in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen (KMSKA) als een volwaardig Museum voor Schone Kunsten Mechelen (KMSKM).
Met deze beslissing wil Vlaanderen zijn museaal landschap versterken en meer samenwerking creëren tussen de grote kunstinstellingen. Volgens Vlaams minister van Cultuur Caroline Gennez werken de musea vandaag nog te veel naast elkaar. Door samen te werken kan men evolueren van concurrentie naar gedeelde ambitie.
Het KMSKA blijft vanuit Antwerpen het wetenschappelijke en artistieke centrum voor oude en moderne kunst, maar zal voortaan opereren binnen een netwerk van Vlaamse topmusea. Naast het Kasteel van Gaasbeek komt nu ook het Museum Hof van Busleyden als satellietlocatie bij. Zo ontstaat een “Museum van Vlaanderen” met een bredere geografische spreiding en een rijker publiek aanbod.
De integratie wordt officieel opgestart op 1 januari 2026, waarna een overgangsperiode van twee jaar volgt om de inhoudelijke focus, organisatie en collectie verder op elkaar af te stemmen.
CD&V Mechelen: “Overname die mogelijkheden biedt, maar ook heel wat vragen oproept”
CD&V-fractieleider Stefan Deleus heeft heel wat vragen bij de overname van het Hof van Busleyden: “Gaat dit enkel over de uitbating of ook over het gebouw? Welke afspraken werden hierrond gemaakt? Zeker na de verschillende ingrepen en renovaties en dus investeringen die er in het stadsmuseum de voorbije jaren werden doorgevoerd. Zal Mechelen niet langer moeten instaan voor de kosten en verliezen van het museum? En welke vergoeding krijgt Mechelen voor de overname? Maar ook inhoudelijk? Wat met de collectie ? Blijft deze in Mechelen (behalve eventuele uitleningen)? En wat met depot Rato dat tot op heden ook onder het stadsmuseum valt? Blijft de collectie, werking en financiering van depot Rato Mechels of wordt dit mee opgenomen in de overname door Antwerpen/ Vlaanderen?
En last but not least: wat met de Mechelse Reuzen, die nu samen met de ganse collectie van de Mechelse Ommegang in depot Rato staan. Wij willen dat dit erfgoed beschermd wordt en in onze stad blijft. De internationale ambities mogen het Mechels karakter van onze collectie en museum niet in het gedrang brengen.”
