Minder energieverbruik is niet enkel goed nieuws voor het milieu, maar ook voor de energiefactuur van de gemeente. Momenteel geeft Bonheiden €200 000 per jaar uit aan de openbare verlichting, een bedrag waar sterk op bespaard kan wordn. Geld dat gebruikt kan worden in de vernieuwing en verbetering van de lichtinfrastructuur. LED-verlichting die energiezuinig en dimbaar is zal zeel veel worden gebruikt.
Wat gaat er exact gebeuren?
Het gemeentebestuur besloot om de openbare verlichting te dimmen of te doven tussen 23.30 en 5.30 u. Op vrijdag- en zaterdagnacht blijft in de meeste straten de openbare verlichting branden zoals ze nu doet. In het centrum van Bonheiden en Rijmenam en in de fietsstraten wordt het licht enkel gedimd, niet gedoofd. Omdat de huidige lichtarmaturen niet kunnen dimmen, zal het dimmen van de lampen pas in een latere fase gebeuren. In straten die voorzien zijn om te dimmen, blijven de lichten gewoon branden tot er nieuwe, aangepaste armaturen geplaatst zijn.
Wanneer treedt het nieuwe lichtplan in werking?
Het brandregime aanpassen gebeurt niet van vandaag op morgen. Het gemeentebestuur heeft samen met Eandis een lichtplan opgesteld om deze overschakeling in verschillende fases toe te passen. Het plan deelt Bonheiden en Rijmenam op in 6 zones die één voor één zullen overschakelen op het nieuwe regime. Wanneer de eerste fase in werking treedt, hangt af van de planning van Eandis. We houden je zeker op de hoogte.
In een latere fase zal de gemeente de straatverlichting in de fietsstraten en in het centrum van Bonheiden en Rijmenam dimmen. De huidige straatverlichting is hier technisch niet toe in staat en moet daarom eerst vervangen worden door LED-lampen. Het gemeentebestuur zal in die context een planning opstellen voor de vernieuwing van de lichtinfrastructuur. De verlichting in het centrum van Rijmenam wordt vervangen tijdens de heraanleg van de dorpskern.
Bonheiden is niet de eerste…
Bonheiden is niet de eerste gemeente die haar lichtplan heeft aangepast. Verschillende gemeenten hebben de afgelopen jaren met succes de overschakeling gemaakt. Hun ervaringen en verschillende studies tonen aan dat de straatverlichting doven geen negatieve invloed heeft op de veiligheid. Bovendien zal het gemeentebestuur ook zorgen voor lichtreflectoren op de wegen om de zichtbaarheid waar nodig te verhogen.
foto: Belfius Smart City – voorbeeld uit Mechelen
