ZOO Planckendael heeft een nieuwe olifantenstier verwelkomd. De 31-jarige Upali komt uit Frankrijk en moet de kudde nieuw leven inblazen. Hij volgt stier Kanvar op, die na acht jaar geen nakomelingen kon verwekken. “De jonge stier miste mentale groei en werd niet serieus genomen door de volwassen vrouwen, waardoor hij geen kans tot paren kreeg en het imago van ‘buurjongen’ kreeg,” zegt Sander Hofman, manager dierenzorg van ZOO Planckendael. Kanvar verhuist later dit jaar naar Duitsland, waar hij in een nieuwe groep opnieuw kansen krijgt.
Upali daarentegen heeft al 14 jongen verwekt in verschillende Europese dierentuinen en is volgens ZOO Planckendael in de fleur van zijn leven. Hij weegt 5,6 ton en is met zijn kleine slagtanden en rustige karakter de ideale partner voor de vrouwtjes Kai-Mook en May Tagu. De eerste kennismaking met de dames verliep bijzonder goed, en de verzorgers hopen dat er snel olifantennieuws volgt.
Het is volgens ZOO Planckendael hoog tijd voor een succesvolle dekking. Een te lange periode zonder zwangerschap kan namelijk leiden tot onvruchtbaarheid bij de vrouwtjes, wat een groot verlies zou zijn voor het kweekprogramma.
Naast het fokken van olifanten blijft ZOO Planckendael zich inzetten voor het behoud van de soort. Zo ondersteunt het park de Universiteit Utrecht in het onderzoek naar een vaccin tegen het dodelijke olifantenherpesvirus. Ook in India helpt de zoo mee aan de aanleg van olifantencorridors, zodat wilde olifanten zich veilig tussen leefgebieden kunnen verplaatsen.
