Het Mechelse stadsbestuur investeert de komende jaren ruim 10 miljoen euro in de verduurzaming van stadsgebouwen, met als doel een CO₂-neutrale stad tegen 2050. Tegelijk wordt ook de lokale landbouwsector versterkt met concrete steunmaatregelen.
Een van de blikvangers is de renovatie van de Bramvleugel van het Mechels stadhuis. Die zal naast duurzame ingrepen ook extra kantoorruimte opleveren voor de stadsadministratie.
“Onze nieuwbouwprojecten voldoen uiteraard aan de strenge klimaatvoorwaarden, maar de uitdaging ligt evenzeer bij de renovatie van onze bestaande overheidsgebouwen,” zegt schepen van Patrimonium en Klimaat Arthur Orlians. “Daar trekken we extra budget voor uit. Tegen 2030 willen we dankzij deze investeringen 372 ton CO₂ en 3.068 megawattuur besparen. Dat is goed voor het klimaat, maar evengoed voor onze financiën. Dankzij deze investeringen kunnen we jaarlijks tot 368.000 euro besparen op onze energiefactuur.”
Warmtenetten als sleutelproject
De renovatie-inspanningen kaderen binnen de bredere Mechelse Warmtestrategie, die in juni 2024 partijoverschrijdend werd goedgekeurd. Een belangrijk onderdeel daarvan is de aanleg van warmtenetten.
“We voorzien de komende jaren middelen om samen met Fluvius en andere partners minstens één warmtenet te realiseren,” aldus Orlians. “We onderzoeken momenteel twee locaties: Ragheno en de Vesten. Bij Ragheno – een nieuwbouwsite – kunnen we samen met projectontwikkelaars kijken hoe het warmtenet gelegd kan worden, met gebruik van duurzame warmtebronnen zoals aquathermie en riothermie. Bij de Vesten grijpen we de heraanleg van het openbaar domein aan als opportuniteit.”
De stad kijkt daarnaast ook naar kleinschaligere warmtenetten in bestaande woonwijken en bedrijventerreinen.
Landbouwers als klimaatpartners
Ook de Mechelse landbouwgemeenschappen in Hombeek, Leest en Heffen worden meegenomen in het toekomstgerichte beleid. Mechelen bevestigt haar engagement om deze dorpen te behouden als actieve landbouwzones en voorziet middelen voor waterbuffering.
“Landbouwers zullen meer en meer worden geconfronteerd met extreme weersomstandigheden,” zegt Orlians. “In de toekomst zullen er meer periodes zijn van hevige regenval, maar evengoed periodes van aanhoudende droogte. Goed waterbeheer is daarom cruciaal. Voor ons allemaal maar zeker voor de landbouwers. Vorige legislatuur zijn er veel studies gebeurd, nu is het belangrijk dat er concrete projecten en realisaties plaatsvinden.”
Er komt bovendien extra ondersteuning voor de korte keten en lokale producten. Landbouwers zullen ook een rol spelen in het landschapsbeheer.
“Ze kunnen worden ingeschakeld in het openbare groenonderhoud langs hun percelen dat normaal door de stad wordt gedaan, maar ook in het natuurpark Rivierenland,” aldus Orlians. “Op het Hombeeks plateau willen we samen met de boeren meer hagen planten. Daar kan zelfs een verdienmodel achter zitten. Goed voor de landbouwers, de biodiversiteit én het uitzicht van het landschap. De landbouwers zijn een belangrijke partner en de Mechelse land- en tuinbouwsector is iets om trots op te zijn.”
