Vlaams minister van Plattelandsbeleid Hilde Crevits ondersteunt 29 nieuwe volkstuinprojecten verspreid over Vlaanderen. Samen ontvangen ze iets meer dan 486.000 euro aan subsidies. Ook Puurs-Sint-Amands en Zemst behoren tot de geselecteerde gemeenten, met projecten die inzetten op verbondenheid, ontmoeting en samen tuinieren.
In Puurs-Sint-Amands krijgt het project Loutersveld Vlaamse steun. In Zemst werden zelfs twee initiatieven geselecteerd: Louis’ Tuin en de Belevingstuin Ambrosius. Die projecten sluiten aan bij de bredere Vlaamse visie om volkstuinen te ontwikkelen als laagdrempelige ontmoetingsplekken in de buurt.
Volgens minister Crevits spelen volkstuinen een steeds belangrijkere maatschappelijke rol. “De volkstuinen zijn een laagdrempelige manier om verbinding en ontmoeting in buurten te stimuleren en tegelijk bezig te zijn in de natuur. In een samenleving die kampt met individualisme en vereenzaming zijn volkstuinen een uitstekende manier om mensen samen te brengen. Tegelijkertijd bieden ze rust in hectische tijden én zorgen de volkstuinen ook voor gezonde en betaalbare voeding. Een win-win-win. Daarom heb ik beslist om zo’n half miljoen euro vrij te maken en beleidsmatig een boost te zetten op de ondersteuning voor volkstuinen.”
Volkstuinen bestaan in Vlaanderen al sinds 1861, maar kennen de laatste jaren een sterke heropleving. Het gaat intussen niet alleen meer om individuele percelen, maar ook om gemeenschappelijke tuinen en voedselbossen. Vlaanderen wil die evolutie ondersteunen omdat samen tuinieren mensen samenbrengt en kennisuitwisseling stimuleert.
Uit onderzoek blijkt dat Vlaanderen in 2020 al 371 volkstuinprojecten telde. Sinds 2021 kregen 52 projecten steun, waaronder ook vernieuwingsprojecten. Van de 34 dossiers die bij de nieuwste oproep werden ingediend, selecteerde de jury er 29. De subsidies dekken maximaal 75 procent van de projectkost, met een plafond van 20.000 euro per project.
Minister Crevits kondigt bovendien aan dat er dit jaar opnieuw een oproep komt. “Ik wil deze legislatuur een boost geven aan de volkstuintjes in Vlaanderen.”
