N-VA Sint-Katelijne-Waver reageert tevreden op de plannen voor een gemeentelijk vrijwilligerskorps. Maandag beslist de gemeenteraad officieel over de oprichting. Volgens de partij gaat daarmee een belangrijk punt uit hun verkiezingsprogramma van oktober 2024 in vervulling.
“Het is huidig minister van Defensie Theo Francken die in 2022 in Lubbeek als allereerste een vrijwilligerskorps oprichtte”, legt gemeenteraadslid Jeurissen uit. “Zo’n korps bestaat uit inwoners die vrijwillig de handen uit de mouwen steken bij noodsituaties, van water uitdelen tijdens een hittegolf tot zandzakjes leggen bij overstromingen.”
Fractieleider Geert Vertommen verwijst naar de windhoos in januari 2024 die veel schade veroorzaakte in Onze-Lieve-Vrouw-Waver. “Toen zagen we spontaan een golf aan solidariteit om brokstukken op te ruimen. Dat was voor ons hét signaal om de oprichting van een vrijwilligerskorps in ons programma op te nemen.”
De uitrol van het korps wordt ondersteund door het nieuwe Defensieplan van de Vlaamse Regering, dat inzet op weerbaarheid van lokale besturen. Het Rode Kruis voorziet daarbij opleidingen en een simulatieoefening.
“Vanuit N-VA juichen we de stappen die het gemeentebestuur zet zeker toe”, aldus Vertommen. “We willen jongeren vanaf 16 jaar betrekken en bekijken hoe de basisopleidingen van het Rode Kruis verder aangevuld kunnen worden. Ook het gemeentelijk noodplanningsbeleid moet afgestemd worden op het nieuwe korps.”
