De prestigieuze cultuurprijs PLAZAnterik 2025 is dit jaar toegekend aan Francis Pollet, een internationaal gerenommeerde muzikant met Duffelse roots. Pollet wordt geprezen voor zijn indrukwekkende muzikale loopbaan en zijn blijvende bijdrage aan de culturele uitstraling van Duffel, zowel in België als ver daarbuiten.
De PLAZAnterik wordt sinds 2007 uitgereikt aan Duffelaars die zich op uitzonderlijke wijze inzetten voor cultuur en daarmee hun thuisgemeente mee op de kaart zetten. Met Francis Pollet kiest de organisatie voor een artistieke duizendpoot: fagottist, dirigent, docent en bezieler van vernieuwende muziekprojecten.
Pollet begon zijn muzikale opleiding aan de Peter Benoîtacademie in Harelbeke en verruilde op twaalfjarige leeftijd de viool voor de fagot. Al snel bleek zijn uitzonderlijk talent. Hij behaalde met grote onderscheiding diploma’s aan het Koninklijk Conservatorium Antwerpen en het conservatorium van Rotterdam, en perfectioneerde zich verder bij internationaal vermaarde pedagogen.
Op amper 18-jarige leeftijd werd Pollet solofagottist bij de Vlaamse Opera. In de jaren die volgden, speelde hij bij onder andere het BRT-Filharmonisch Orkest, De Munt, het Filharmonisch Orkest van Vlaanderen en I Fiamminghi. Hij was te gast op tal van festivals in binnen- en buitenland en deelde het podium met wereldartiesten als Karl Leister, Paul Meyer en Michel Béroff.
Naast zijn carrière als uitvoerend musicus bouwde Pollet ook een sterke reputatie op als docent en mentor, onder meer aan de Academie van Lier en het Koninklijk Conservatorium Antwerpen, waar hij bovendien bestuursverantwoordelijkheid opnam. Zijn passie voor kamermuziek en muziektheater leidde tot tal van vernieuwende initiatieven en cross-overprojecten.
Het kroonstuk van zijn artistieke parcours is zonder twijfel het ensemble I SOLISTI, dat hij oprichtte en als artistiek leider uitbouwde tot een toonaangevend blazerscollectief met internationale uitstraling. I SOLISTI is structureel erkend door de Vlaamse Overheid en heeft onder andere een vaste stek in deSingel en het Conservatorium Antwerpen.
Met zijn onvermoeibare inzet, artistieke durf en brede visie op cultuur is Francis Pollet een ambassadeur waar Duffel met recht trots op mag zijn. De uitreiking van de PLAZAnterik 2025 is een welverdiende hulde aan een rijkgevulde carrière die blijft inspireren.