‘The Box Mechelen’ kadert in het project ‘The Box Vlaanderen’ en wordt financieel mee mogelijk gemaakt door het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling (EFRO) en het Hermesfonds. Er zijn al zo’n Boxen in Genk, Gent, Brugge en Turnhout. Bij deze boxen ligt de focus op retail en horeca. ‘The Box Mechelen’ focust echter specifiek op horecaondernemers en is hiermee een primeur in Vlaanderen. Deze actie kadert ook mee in het subsidieproject ‘Hoogstraat Natuurlijk’ dat de Hoogstraat en de Korenmarkt in Mechelen-centrum extra wil profileren als een winkelgebied vol traditie, vakmanschap en ondernemersverhalen. ‘The Box Mechelen’ is een samenwerking tussen Stad Mechelen, Stebo vzw en Mest vzw.
Sterke concepten ontwikkelen
Het project geeft ondernemers de kans om hun ondernemingsplan eerst af te toetsen met de markt en het ondernemingsplan na deze ervaring indien nodig aan te passen. Hierbij zullen zij ook begeleiding ontvangen van de stedelijke dienst Economie en de vzw Mest. “Wetende dat de faillissementscijfers in de horeca zeer hoog liggen, kan zo’n proeftuin ten zeerste van belang zijn om een ondernemersplan af te toetsen met de marktrealiteit. Het is en blijft de betrachting om startende ondernemers te ondersteunen en voluit kansen te bieden. In The Box Mechelen kunnen zij zonder gebonden te zijn aan een handelshuurovereenkomst en met een minimum aan opstartkosten ‘hun ding’ uitproberen”, vertelt schepen van Economie Katleen Den Roover (N-VA). Bij de screening van de kandidaten is ook gekeken naar de ondernemers die duidelijk de ambitie hebben om binnen Mechelen te ondernemen. Sinds de bekendmaking hebben zich al een tiental geïnteresseerde ondernemers zich gemeld.
“Met ‘The Box’ zijn we vier jaar geleden gestart in Genk. Doorheen de jaren ontvingen we regelmatig feedback van heel wat ondernemers met een horeca-idee of een gemengd horeca-retailidee. Zij kwamen nogal eens tot de constatatie dat de zware investeringen in apparatuur, aangaan van een arbeidshuurovereenkomst, … en dan pas hun idee in realiteit kunnen uittesten, hen tegenhield. Daarom zijn we zeer verheugd met ‘The Box Mechelen’ die zo in het verhaal van ‘The Box Vlaanderen’ een bestaande nood invult”, geeft Frank Maleszka van Stebo vzw aan.
Uitbreiding startersbeleid
“Met het project ‘The Box Vlaanderen’ streven we ernaar om de Mechelse Korenmarkt te versterken met het aantrekken van kwalitatieve horeca. Het pand aan de Korenmarkt zal worden beheerd door de vzw Mest, die startende ondernemers in Mechelen in leegstaande handelspanden ‘proeftuinen’ aanreikt om hun creatieve ideeën te toetsen aan de marktrealiteit. Via vzw Mest was er in Mechelen al aanbod voor startende retailers. Van horecastarters kregen we meermaals de vraag om ook voor hen iets dergelijks te voorzien. Met dit project kunnen we Mechelen alleszins meer op de kaart zetten voor horecabezoeken. In die zin laat de stad zich via een consultancy opdracht professioneel adviseren door het gerenommeerde Gault & Millau om topgastronomie aan te trekken. Voorts beschikken we met het ondernemershuis Oh! over kantoorruimte voor jonge ondernemers. Via vzw Mest kunnen retailers aan gunstige voorwaarden starten en startende artiesten en creatieve ondernemers kunnen aan de slag bij Artenova aan de Hendrik Consciencestraat. Deze horeca-incubator vervolledigt een mooi klavertje vier”, stelt schepen van Economie Katleen Den Roover.
Extra stimulans
“Sinds de opstart in 2013 heeft de vzw Mest in Mechelen al ongeveer 250 aanvragen ontvangen en werden er -voornamelijk voor de retail- 45 pop-ups gefaciliteerd in 26 leegstaande panden. De vraag naar panden om een horecaproject uit te testen was enorm groot. Samen met de dienst Economie van de stad willen we dan ook de Korenmarkt een extra stimulans meegeven met het dynamisme van pop-ups en regelmatige verandering van concepten in de proeftuin van het vroegere café Autobus”, zegt Toon Diependaele, voorzitter van vzw Mest die het beheer van pop-up ‘The Box Mechelen’ op zich neemt.
Geïnstalleerde basiskeuken
De stad Mechelen ondersteunt de vzw Mest financieel met steun van Efro en Hermes voor het beheer van het pand, dat bewust is gekozen om de eerdere minder goede reputatie ervan een nieuwe positieve invulling te geven. Daarnaast zorgde de stad onder meer voor een basiskeuken, waarvan de ondernemers gebruik kunnen maken en die samen met de herinrichting van de bar een aanzienlijke opwaardering van het pad betekent. In het casco pand met ingerichte keuken zijn alle voorzieningen tot aansluitingen van water, gas en elektriciteit aanwezig. AB InBev, de verhuurder van het pand aan de Korenmarkt 17, wil dat de tijdelijke uitbater zo goed mogelijk aan de start komt en heeft de investering gedaan om het interieur van het pand volledig te vernieuwen. De wereldbrouwer leverde daarnaast ook heel wat inspanningen om een zogeheten ‘white box’ af te leveren. De hele casco inrichting (elektriciteit, verwarming, gyprocwerken, frigo’s en tapinstallatie) nam AB InBev voor zijn rekening. “AB InBev kijkt voor een geslaagd uitbatingsconcept altijd naar drie belangrijke ingrediënten: de locatie, het concept zelf en de uitbater. We zijn er van overtuigd dat hier aan de Korenmarkt alles aanwezig is om van het project een succes te maken”, aldus AB InBev-vastgoedmanager Pedro Herman.
‘Wine Not’ zorgt voor eerste invulling
De bezettingsperiode van ‘The Box Mechelen’ kan maximaal tot drie maanden duren. De eerste invulling gebeurt door vier studenten (Carl Desmet, Stijn Carbonnelle, Kjell Steffens en Lieze Somers) die aan de Korenmarkt 17 beginnen met pop-up wijnbar ‘Wine Not’, waar je ook kan gaan ontbijten tot zelfs culinair tafelen. Een deel van de opbrengst zullen zij schenken aan vier goede doelen. ‘Wine Not’ zal elke dag behalve maandag geopend zijn, vanaf 14 oktober tot 2 december.
Het project zal lopen tot 31 mei 2019. Geïnteresseerde ondernemers kunnen zich melden via economie@mechelen.be of mest@mest.be.
“‘The Box Vlaanderen’ heeft enerzijds als doelstelling het oprichten van vijf Boxen in vijf Vlaamse centrumsteden, waarvan Mechelen er één is. Daarnaast wordt er een community van Box-ondernemers opgericht. In een latere fase kunnen deze Box-ondernemers worden gekoppeld aan de verschillende Boxen en kunnen zij als een karavaan doorheen Vlaanderen trekken”, besluit Robin van Stebo vzw.
Foto: Facebook-pagina Wine Not